HIPERCHOLESTEROLEMIA – PODWYŻSZONY CHOLESTEROL LDL WYZWANIEM NA CAŁYM ŚWIECIE

HIPERCHOLESTEROLEMIA – PODWYŻSZONY CHOLESTEROL LDL WYZWANIEM NA CAŁYM ŚWIECIE

Podwyższony poziom cholesterolu dotyczy aż 67% polskiego społeczeństwa. Większość osób nie ma wiedzy o stanie swojego zdrowia[1]. Często z nieświadomości wybudza nas dopiero poważny incydent, jakim jest zawał serca czy udar mózgu, który diametralnie zmienia życie[2].

Hipercholesterolemia, czyli podwyższone stężenie cholesterolu LDL (tzw. „złego” cholesterolu), nie jest proste nawet do wypowiedzenia. Paradoksalnie jednak, to właśnie cholesterol jest najłatwiej modyfikowalnym czynnikiem ryzyka, jeśli chodzi o choroby układu krążenia, które odpowiadają za 43% wszystkich zgonów w Polsce[3]. Z ponad połowy Polaków, którzy mają zbyt wysoki poziom cholesterolu, jedynie 6% jest świadomych swojego stanu i jest leczonych skutecznie[4].

Podwyższone stężenie cholesterolu nie boli i nie wysyła żadnych sygnałów ostrzegawczych. Hipercholesterolemia to problem narastający latami – przez długi czas potrafi rozwijać się niemal bezobjawowo, nie dając żadnych widocznych symptomów[5]. Mimo, że niewidzialna, choroba ta wciąż pozostaje niebezpieczna dla zdrowia i życia.

Badaniem, dzięki któremu można wykryć hipercholesterolemię, jest lipidogram. Do oznaczenia zawartości lipidów we krwi potrzebna jest wyłącznie próbka krwi osoby badanej pobrana z żyły łokciowej.

Z kolei podstawą w leczeniu hipercholesterolemii jest modyfikacja stylu życia – zmiana diety i aktywność fizyczna. Nie w każdym przypadku możliwe jest jednak uzyskanie docelowego stężenia cholesterolu LDL po wdrożeniu zdrowszego trybu życia. Wtedy należy sięgnąć po środki farmakologiczne, o których doborze decyduje lekarz.  Powodzenie terapii w dużej mierze zależy od stosowania się do zaleceń lekarza i regularnego przyjmowania leków. Skuteczne i trwałe obniżenie stężenia cholesterolu LDL jest kluczowe zwłaszcza w przypadku pacjentów wysokiego i bardzo wysokiego ryzyka sercowo-naczyniowego[6].

[1] Badanie WOBASZ: Pająk A, Szafraniec K, Polak M, et al. Pol Arch Med Wewn. 2016; 126(9): 642–652

[2] World Health Organization WHO. Global Atlas on cardiovascular disease prevention and control. 2011. Dostęp: https://www.who.int/publications/i/item/9789241564373. [Last accessed August 2021].

[3] PTK na temat raportu NFZ o chorobie niedokrwiennej serca, https://ptkardio.pl/aktualnosci/521-stanowisko_ptk_na_temat_raportu_nfz_o_chorobie_niedokrwiennej_serca_naklady_na_leczenie_kardiologiczne_spadaja_smiertelnosc_z_powodu_chorob_serca_nadal_jest_najwieksza [18.08.2021]

[4] Badanie WOBASZ: Pająk A, Szafraniec K, Polak M, et al. Pol Arch Med Wewn. 2016; 126(9): 642–652

[5] Dostęp: https://www.rynekzdrowia.pl/Serwis-Kardiologia/Zly-cholesterol-moze-prowadzic-do-zawalu-serca-udaru-mozgu-miazdzycy-Jak-to-leczyc,230525,1014.html

[6] WYTYCZNE PTL/KLRWP/PTK/PTDL/PTD/PTNT DIAGNOSTYKI I LECZENIA ZABURZEŃ LIPIDOWYCH W POLSCE 2021

IKONOGRAFIKI – kliknij i przeczytaj:

Cholesterol

Hipercholesterolemia

Cholesterol Polaków w liczbach

Niewidzialna choroba

Lipidogram

Dieta w hipercholesterolemii

Leczenie

Praca zespołowa

Jeśli chcesz posłuchać, co o hipercholesterolemii mówią eksperci, kliknij:

O czynnikach chorób sercowo-naczyniowych przeczytasz w artykule: Czynniki ryzyka chorób sercowo-naczyniowych

POBIERZ INFORMACJE O HIPERCHOLESTEROLEMII 

 

Scroll to Top
Skip to content