o kampanii

„(Roz)poznaj kardiomiopatię” to ogólnopolska kampania edukacyjna, której celem jest  budowanie świadomości na temat kardiomiopatii – groźnego i trudnego do zdiagnozowania schorzenia kardiologicznego.

Organizator kampanii:

bristol-myers-squibb-new-logo.png

Partnerzy kampanii:

Artboard-1.png
Stowarzyszenie-osob-z-niewydolnoscia-serca.png

Cele i założenia kampanii:

  • zwiększenie świadomości na temat kardiomiopatii  w społeczeństwie i w środowisku medycznym
  • poprawa diagnostyki i leczenia kardiomiopatii w Polsce
  • dostęp do innowacyjnych terapii dla chorych na kardiomiopatię w Polsce
  • poprawa jakości życia pacjentów chorych na kardiomiopatię w Polsce

Dołącz do naszej kampanii i dziel się wiedzą już dziś.

Jak możesz pomóc?

Udostępnij nasze materiały edukacyjne o kampanii w mediach społecznościowych i dołącz do naszej misji, aby jak najwięcej osób mogło  (roz)poznać kardiomiopatię. Razem możemy zwiększyć świadomość na tej choroby.  #RozpoznajKardiomiopatie #RazemDlaSerca

Materiały edukacyjne

  • Logo kampanii „(Roz)poznaj kardiomiopatię” [pobierz]
  • Rysunek H.Sawki, który zainaugurował kampanię „(Roz)poznaj kardiomiopatię” [pobierz]
  • „Alfabet kardiomiopatii – definicje” – infografika (najważniejsze informacje dotyczące kardiomiopatii: objawy, leczenie, profilaktykę, diagnostykę, rokowania, etc.  [pobierz]
  • Informacja prasowa na temat inauguracji kampanii „(Roz)poznaj kardiomiopatię” – Marzec 2023 [pobierz]
  • „Wielkie serce to nie jest mały problem” – rysunek nr 2 H.Sawki + animacja [pobierz rysunek]  [pobierz animację]
  • Broszura dla Pacjenta [pobierz]

O Kardiomiopatii

Kardiomiopatia to postępująca choroba mięśnia sercowego, która prowadzi do zaburzeń jego funkcjonowania – osłabienia czynności skurczowej. Poprzez tę dysfunkcję organizm nie jest odpowiednio dotleniony.

RODZAJE:

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) podzieliła kardiomiopatie  na pięć typów, ze względu na przyczynę i przebieg choroby: przerostową (zgrubienie mięśnia), rozstrzeniową (powiększone jamy serca i zaburzona czynność skurczowa), arytmogenną prawej komory (mięsień sercowy zastępuje tkanka bliznowata lub tłuszcz), restrykcyjną (zesztywnienie mięśnia sercowego), nieklasyfikowaną (np. metaboliczną, alkoholową, połogową).

Jednym z najczęściej występujących typów kardiomiopatii jest kardiomiopatia przerostowa charakteryzująca się patologicznym przerostem mięśnia lewej komory serca.

Wierzchołekgóry lodowej~1 na 330osób cierpi na kardiomiopatię(1,5 mln ludzi w Unii Europejskiej, Wielkiej Brytanii i Norwegii)Niewystarczające badania przesiewowe w rodzinachBrak wiedzy, świadomości i edukacji ród lekarzyBraki w zalecanych badaniach potwierdzających rozpoznaniePrzypadki niezdiagnozowane, błędne diagnozy oraz późne rozpoznania

Na kardiomiopatie cierpi 1 na 330 osób. Powszechnie uważa się jednak, że znaczny odsetek przypadków tej choroby pozostaje nierozpoznany, stąd powyższy wskaźnik stanowi „wierzchołek góry lodowej”.

OBJAWY: 

U większości zdiagnozowanych pacjentów występują schorzenia sercowe, takie jak niewydolność i arytmie, które z czasem mogą ulec nasileniu. Mogą one mieć poważne konsekwencje dla pacjentów, zwiększać ryzyko wczesnej śmierci sercowo-naczyniowej i wymagać leczenia stosowanego przez całe życie, o ile jest ono dostępne.

U części pacjentów objawy są nieznaczne lub też nie występują, a kardiomiopatia bywa nierozpoznana, o ile nie spowoduje powikłań prowadzących do śmierci.

zawroty głowy
lub zaburzenia równowagi

niewyjaśnione przewlekłe zmęczenie

szybkie bicie serca
(palpitacje, kołatania serca)

ból w klatce
piersiowej

omdlenia

szmer nad sercem

duszność

PRZYCZYNY: 

Podłożem niektórych kardiomiopatii często lub zazwyczaj są dziedziczne mutacje genetyczne. Przyczynę genetyczną stwierdza się w około 20–60% przypadków czterech najważniejszych typów kardiomiopatii (przerostowej, rozstrzeniowej, arytmogennej, restrykcyjnej). Kardiomiopatie są najpowszechniej występującymi dziedzicznymi chorobami serca. Inne czynniki ryzyka to: nadciśnienie tętnicze, choroba niedokrwienna serca, cukrzyca, otyłość, sarkoidoza, amyloidoza.

DIAGNOSTYKA : 

Opiera się na szeregu badań, na które składają się: elektrokardiogram (EKG), echokardiografia (echo serca), biopsja endomiokardialna (pobranie wycinków do analizy), RTG klatki piersiowej, cewnikowanie (pomiar ciśnienia w sercu i innych naczyniach krwionośnych oraz poziomu tlenu we krwi), badania genetyczne.

Rozpoznawanie kardiomiopatii przerostowej na wczesnym etapie jest bardzo ważne – umożliwia szybkie wdrożenie leczenia i wprowadzenie zmian w stylu życia.

LECZENIE: 

Leczenie kardiomiopatii ma z reguły charakter zachowawczy, czyli skupia się na łagodzeniu objawów. Podstawą jest farmakoterapia. W zaawansowanych przypadkach choroby jedynym rozwiązaniem okazuje się wszczepienie specjalnego urządzenia przypominającego rozrusznik – kardiowertera-defibrylatora serca. Czasem niezbędny jest przeszczep serca – kardiomiopatie są główną przyczyną przeszczepów serca.

W przypadku kardiomiopatii przerostowej dostępny jest już pierwszy lek przyczynowy  – mawakamten, który został zarejestrowany przez Komisje Europejską  w czerwcu 2023 r. Lek znalazł się w wytycznych Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego (ESC) 2023, jako rekomendowana terapia dla pacjentów z kardiomiopatią przerostową. W październiku 2023 r. został złożony wniosek o refundację leku w Polsce. Polskie Towarzystwo Kardiologiczne (PTK) uznało refundację terapii przyczynowej w leczeniu kardiomiopatii przerostowej jako priorytet uwzględniony w Dekalogu PTK na lata 2023-2025. Obecnie lek jest dostępny w Polsce w ramach procedury Ratunkowego Dostępu Do Technologii  Lekowych (RDTL).

*Źródła:

Cardiomyopathies Matter

Cardiomyopathies Matter to inicjatywa finansowana przez firmę Bristol Myers Squibb, która umożliwia współpracę interesariuszom w celu:

  • edukacji decydentów na temat kardiomiopatii i ich wpływu na pacjentów, społeczeństwo oraz systemy opieki zdrowotnej
  • identyfikacji głównych wyzwań i niezaspokojonych potrzeb w zakresie kardiomiopatii
  • formułowania zaleceń mających na celu poprawę wyników leczenia pacjentów, poprzez  wczesną diagnozę, zapewnienie dostępu do optymalnej opieki oraz wspieranie innowacji.

Więcej informacji: www.cardiomyopathiesmatter.org

 

Materiały edukacyjne

Broszura dla Pacjenta

Scroll to Top
Skip to content