Nadciśnienie tętnicze – jak zapobiegać i wspomagać leczenie? – profilaktyka NFZ

Nadciśnienie tętnicze – jak zapobiegać i wspomagać leczenie? – profilaktyka NFZ

17 maja to Światowy Dzień Nadciśnienia Tętniczego.

Zadbaj o zdrowie

Z raportu Narodowego Funduszu Zdrowia wynika, że aż 10 mln dorosłych Polaków ma nadciśnienie tętnicze. Nieleczone nadciśnienie może prowadzić m.in. do udarów, choroby niedokrwiennej serca, niewydolności serca i nerek.

W Światowym Dniu Nadciśnienia Tętniczego NFZ zachęca do sprawdzenia swojego ciśnienia i przypomina o możliwości skorzystania z programu profilaktycznego chorób układu krążenia (CHUK). Program adresowany jest do osób od 35. do 65. r.ż.  Lista placówek realizujących program dostępna jest w wyszukiwarce Gdzie się leczyć.

Pomiary w Kiosku Profilaktycznym

W 16. oddziałach wojewódzkich NFZ funkcjonują stanowiska ds. profilaktyki i promocji zdrowia. Dorośli Polacy mogą wykonać w Kiosku Profilaktycznym bezpłatne pomiary, takie jak wzrost, masa i skład ciała, ciśnienie tętnicze krwi oraz określić wskaźnik BMI. Doradca przedstawi normy dla poszczególnych pomiarów, wskaże z jakich programów profilaktycznych najlepiej skorzystać oraz zapozna z ofertą bezpłatnych planów żywieniowych DASH (ang. Dietary Approaches to Stop Hypertension – dieta w leczeniu i zapobieganiu nadciśnienia) dostępnych na portalu  www.diety.nfz.gov.pl.

Jak mierzyć ciśnienie? Jak zapobiec niedokrwiennej chorobie serca? Polecamy filmy z udziałem ekspertów na kanale YouTube Akademia NFZ.

O tym jak działać profilaktycznie dowiedzą się Państwo z lektury materiałów edukacyjnych przygotowanych w ramach akcji „Środa z Profilaktyką”, które są dostępne bezpłatnie na: kanale YouTube Akademia NFZ,  Facebooku Akademia NFZ oraz na stronie Narodowego Funduszu Zdrowia – https://www.nfz.gov.pl/aktualnosci/aktualnosci-oddzialow/

No posts found!

Scroll to Top
Skip to content