Już w sobotę 18 maja odbędą się warsztaty edukacyjne dla pacjentów kardiologicznych i ich bliskich. Podczas spotkania będzie można poddać się bezpłatnym poradom kardiologicznym, dietetycznym czy psychologicznym, czy skorzystać z pomiarów ciśnienia i cholesterolu. Wydarzenie, zatytułowane „Niechciane prezenty” odbędzie się 18. w Centrum Dydaktycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi w godzinach 10-15. Organizatorem jest Ogólnopolskie Stowarzyszenie Pacjentów ze Schorzeniami Serca i Naczyń „EcoSerce” we współpracy z lekarzami, pielęgniarkami, dietetykami oraz psychologami klinicznymi organizuje warsztaty edukacyjne dla pacjentów kardiologicznych.
Wydarzenie zostało objęte Patronatem Honorowym Prezydent Miasta Łódź, Patronatem Honorowym Rektora Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz Okręgowej Izby Lekarskiej w Łodzi. Partnerem wydarzenia została również Fundacja Diabeciaki. Celem warsztatów jest zwiększenie świadomości pacjentów na temat hipercholesterolemii rodzinnej oraz dostarczenie kompleksowej wiedzy na temat diagnozy, leczenia i profilaktyki tej choroby. Podczas wydarzenia eksperci medyczni oraz pacjenci dzielą się swoimi doświadczeniami i wiedzą na temat tej rzadkiej, ale istotnej choroby.
Jeśli chodzi o świadomość społeczną w zakresie leczenia schorzeń sercowo-naczyniowych, to jest ona niewystarczająca, dlatego musimy zrobić wszystko, żeby ją zwiększyć. Dlatego organizujemy warsztaty i gorąco zachęcamy wszystkich pacjentów kardiologicznych, ale również ich bliskich, przyjaciół i całe rodziny do wzięcia udziału – dodaje Agnieszka Wołczenko, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pacjentów ze Schorzeniami Serca i Naczyń EcoSerce.
Agenda warsztatów obejmuje szereg prezentacji prowadzonych przez ekspertów z różnych dziedzin medycyny, w tym lekarzy, pielęgniarki, dietetyków i psychologów. Uczestnicy będą mieli okazję posłuchać punktów widzenia pacjentów i specjalistów medycznych na temat hipercholesterolemii rodzinnej oraz wymienić się doświadczeniami i wiedzą. Uczestnicy będą również mieli okazję skorzystać z poczęstunku, otrzymać materiały edukacyjne oraz wziąć udział w ankietach.
Eksperci biorący udział w warsztatach to wiodący specjaliści w dziedzinie kardiologii, pediatrii, dietetyki oraz psychologii klinicznej.
Podczas warsztatów chcemy się skupić na zagadnieniu hipercholesterolemii rodzinnej. To choroba groźniejsza od „zwykłego” podwyższenia stężenia cholesterolu we krwi. Jest chorobą uwarunkowaną genetycznie i występującą u ludzi młodych, szczupłych i wysportowanych, a nawet u kilkuletnich dzieci. Chcemy zwiększać poziom edukacji w tym zakresie – dodaje prof. Marlena Broncel, kierownik Kliniki Chorób Wewnętrznych i Farmakologii Klinicznej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.
Serdecznie zapraszamy