O chorobach serca na kongresie Rzecznicy Zdrowia 2025

O chorobach serca na kongresie Rzecznicy Zdrowia 2025

Choroby serca były jednym z tematów poruszanych podczas kongresu Rzecznicy Zdrowia, który odbył się w dniach 1-2 kwietnia w Warszawie. Paneliści biorący udział w dyskusji przyznali, że są rozwiązania, które wpłynęły na poprawę leczenia pacjentów z chorobami sercowo-naczyniowymi. Najlepszym tego przykładem jest program KOS ZAWAŁ. Niestety nadal  są  obszary, które wymagają poprawy. W panelu dotyczącym kardiologii udział wzięli:  Agnieszka Mrozik – zastępca Dyrektora Departamentu Opieki Koordynowanej z Ministerstwa Zdrowia, Agnieszka Gorgoń-Komor – Senator RP, prof. Robert Gil, prezes Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, Agnieszka Wołczenko- prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Eco Serce oraz dr Krzysztof Przyśliwski ze Szpitala Medicover.

Prof. Robert Gil, prezes Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego przytoczył dane z najnowszego  raportu PTK „Stan polskiej kardiologii na tle Unii Europejskiej” z którego wynika, że w Polsce jest dwa razy więcej pacjentów z chorobami serca korzystających z opieki szpitalnej niż w innych krajach Unii Europejskiej. To obrazuje tzw. „szpitalocentryzm” polskiego systemu opieki zdrowotnej i trzeba to zmienić. Powinno nastąpić jak najszybsze odwrócenie piramidy świadczeń, aby lekarz POZ odgrywał większą rolę w diagnostyce i prowadzeniu pacjentów z chorobami serca.

Zdaniem uczestników debaty nie wszystkie porady i interwencje muszą być prowadzone przez lekarza specjalistę. Jak podkreśliła Agnieszka Wołczenko, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Eco Serce, jeżeli pacjent jest dobrze ustawiony na lekach i ustabilizowany to nie musi każdej wizyty odbywać w gabinecie kardiologa. Może być prowadzony przez lekarza rodzinnego, co wpłynie korzystnie na kolejki do lekarzy specjalistów, znacznie je skracając.

Uczestniczy panelu mówili  o Krajowej Sieci Kardiologicznej, a także o Elektronicznej Karcie Opieki Koordynowanej (EKOK), która ma być uruchomiona najpóźniej w 3. kwartale 2025 roku. To dwa doskonałe rozwiązania dla pacjentów, które pomogą im odnaleźć się w systemie. Pacjent, dzięki koordynatorowi będzie wiedział jakie badania i gdzie je wykonać, a dzięki współpracy ośrodków na różnych poziomach referencyjności możliwy będzie odpowiedni dobór placówek diagnostycznych i terapeutycznych dla danego pacjenta. Ustawa o Krajowej Sieci Kardiologicznej wprowadza również obowiązek mierzenia jakości leczenia, a więc jego efektywność będzie większa.

Agnieszka Wołczenko wspomniała o obszarach, które wymagają poprawy. Jednym z nich jest realny dostęp do leczenia w ramach programów lekowych. Niektóre leki powinny być wydawane w aptekach, a nie w ramach programów lekowych realizowanych w szpitalach, gdyż zapewniłoby to pacjentom lepszy dostęp. Niestety obecnie jest tak, że pacjent musi być źle leczony, aby mógł być zakwalifikowany do programu lekowego. To absurd, który trzeba zmienić, o czym mówiła również Agnieszka Gorgoń-Komor – lekarz i senator.

Receptą na poprawę sytuacji w obszarze kardiologii w Polsce może być partnerstwo publiczno-prywatne, które sprawdza się w innych krajach w Europie.

Scroll to Top
Przejdź do treści