Udar cieplny – zagrożenie w upalne dni. Środa z Profilaktyką.

Udar cieplny – zagrożenie w upalne dni. Środa z Profilaktyką.

Wysokie temperatury otoczenia zwiększają ryzyko pojawienia się udaru cieplnego. Jest to sytuacja, w której temperatura ciała staje się tak wysoka, że organizm nie jest w stanie samodzielnie jej obniżyć.

Gdy temperatura ciała wzrośnie do 41°C, a zwłaszcza gdy przekroczy tę wartość, a pomoc nie zostanie wezwana w odpowiednim czasie, może dojść do śpiączki, a nawet śmierci.

Jak chronić organizm przed udarem cieplnym? To temat dzisiejszej „Środy z Profilaktyką” – cyklicznej akcji edukacyjnej Narodowego Funduszu Zdrowia.

Kiedy słońce szkodzi

W przypadkach, gdy przebywamy długo w gorącym i wilgotnym pomieszczeniu bez przewiewu lub jesteśmy długo na słońcu lub na zewnątrz podczas upału, wzrasta ryzyko wystąpienia przegrzania organizmu. Na udar cieplny szczególnie narażone są dzieci i niemowlęta, które nie mają wykształconych mechanizmów termoregulacji, osoby starsze, czy osoby z chorobami przewlekłymi.

Objawy przegrzania. Kiedy wezwać pogotowie?

Objawy udaru cieplnego mogą być różne, dlatego ważne jest, aby umieć je rozpoznać.

O tym, jakie są objawy przegrzania organizmu? Kto jest zagrożony? Jak postępować w przypadku udaru cieplnego? Jak udzielić pierwszej pomocy? Kiedy wezwać pogotowie? – dowiedzą się Państwo z lektury materiałów edukacyjnych, przygotowanych przez ekspertów Narodowego Funduszu Zdrowia w ramach akcji „Środa z Profilaktyką”.

! W te upalne dni pamiętaj również o zwierzętach. Wystaw miseczkę z wodą dla bezdomnych psów i kotów, ptaków oraz owadów.

Materiały są dostępne bezpłatnie na: stronie Narodowego Funduszu Zdrowia: https://www.nfz.gov.pl/aktualnosci/aktualnosci-oddzialow/ oraz  Facebooku Akademia NFZ

No posts found!

Scroll to Top
Skip to content