Zostań krwiodawcą – podaruj życie. Profilaktyka NFZ

Zostań krwiodawcą – podaruj życie. Profilaktyka NFZ

Krwi, mimo rozwoju medycyny i techniki nie da się wyprodukować. Jedynym źródłem jest zdrowy człowiek – honorowy krwiodawca.

Twoja krew może uratować życie

Krew jest potrzebna przez cały rok. Szczególnie potrzebują jej ofiary wypadków, pacjenci hematologiczni, onkologiczni oraz pacjenci poddawani operacjom. Średnio 1 na 10 osób leczonych w szpitalu potrzebuje krwi. Do przeprowadzenia operacji serca potrzebnych jest 6 jednostek krwi, dla ofiar wypadku – 10 jednostek. Pacjent z chorobą nowotworową potrzebuje 8 x 450 ml na tydzień*.
Krwi, nie da się wyprodukować, za to można się nią podzielić.

Krew o grupie O Rh- może być przetoczona każdemu potrzebującemu. Ubytek krwi po donacji jest regenerowany przez organizm w ciągu 4 tygodni. Dzięki jednej donacji można uratować aż 3 życia.

O tym, kto może zostać dawcą krwi? Jak przygotować się do donacji? Co uwzględnić a co wykluczyć w naszej diecie? Jak zachować się po oddaniu krwi? Jakie uprawnienia przysługują Krwiodawcom? –Informacje są dostępne bezpłatnie na: na stronie Narodowego Funduszu Zdrowia – https://www.nfz.gov.pl/aktualnosci/aktualnosci-oddzialow/ oraz Facebooku Akademia NFZ.

Jak przebiega donacja? Jak często można oddawać krew? Jak przechowywana jest krew i osocze? Dlaczego warto pomagać? Dlaczego warto dzielić się tym darem miłości? – film na YouTube Akademia NFZ

Zachęcamy do obejrzenia i lektury materiałów edukacyjnych.

*Dane https://www.gov.pl/web/nck/o-krwi-i-krwiodawstwie

No posts found!

Scroll to Top
Skip to content