Choroby układu krążenia są główną przyczyną zgonów w Unii Europejskiej. W Polsce z powodu chorób sercowo-naczyniowych umiera rocznie 180 tys. osób, a 80% tych zgonów można uniknąć wprowadzając zmiany w stylu życia. Ale potrzebne są też zmiany systemowe o czym dyskutowali uczestnicy konferencji Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego „Gdzie bije serce systemu – kardiologia wyzwaniem czy szansą?”, która odbyła się 11 marca 2025 w Warszawie. Podstawą do dyskusji był raport przygotowany przez PTK „Stan polskiej kardiologii na tle Unii Europejskiej”. Środowisko pacjentów reprezentowała nasza prezeska – Agnieszka Wołczenko.
Uczestnicy spotkania mówili o priorytetach i wyzwaniach systemu opieki zdrowotnej dotyczących osób z chorobami układu krążenia. Jednym z nich jest rozszerzenie opieki koordynowanej, która jak widać na przykładzie programu KOS ZAWAŁ przynosi bardzo dobre efekty. Pacjenci potrzebują jasnej ścieżki i opieki koordynowanej, zwłaszcza ci w chorobami współistniejącymi. Jak podkreśliła Agnieszka Wołczenko, prezeska Stowarzyszenia EcoSerce pacjent dobrze leczony i dobrze zaopiekowany osiąga lepsze wyniki leczenia i wraca do pracy. Potwierdził to dr Piotr Winciunas, Naczelny Lekarz ZUS, który powiedział, że osoby objęte programem KOS ZAWAŁ po 6 miesiącach wracają do pracy, a ZUS wypłaca znacznie mniej rent.
Konieczne jest wdrażanie nowoczesnych rozwiązań, bo one mają wpływ na rynek pracy i życie społeczne chorych, a także mogą odwracać negatywne trendy. Eksperci medyczni przytoczyli dane, z których wynika, że współczynnik umieralności z powodu chorób sercowo-naczyniowych jest znacznie wyższy u polskich pacjentów w porównaniu z krajami UE i wynosi 70 vs. 42,4.
Ważna jest poprawa wyników z obszarze prewencji i leczenia chorób układu krążenia, zwłaszcza w dostępie do programów lekowych. Jak podkreśliła Agnieszka Wołczenko w tej chwili kryteria kwalifikacji do niektórych programów lekowych w kardiologii są takie, że pacjenci nie mogą skorzystać z leczenia w ramach programu zanim nie nastąpi znaczne pogorszenie ich stanu zdrowia, a wcześniejsze włączenie przyniosłoby znaczne korzyści.
Raport przygotowany przez Polskie Towarzystwo Kardiologiczne przestawia następujące rekomendacje dotyczące poprawy opieki zdrowotnej nad pacjentem kardiologicznym:
– zwiększenie inwestycji w profilaktykę i edukację zdrowotną – rozwijanie kampanii społecznych zwiększających świadomość i promowanie zdrowego stylu życia;
– wzmocnienie systemu opieki kardiologicznej – wprowadzenie opieki koordynowanej i zwiększenie dostępności do nowoczesnych technologii
– wdrożenie nowoczesnych rozwiązań cyfrowych;
– zwiększenie finansowania na badania i innowacje.
W spotkaniu wzięli udział prof. Przemysław Mitkowski, past prezes PTK, prof. Robert Gil, prezes PTK, prof. Marek Gierlotka, prezes- elekt PTK, Katarzyna Kacperczyk z Ministerstwa Zdrowia, Konrad Korbiński – dyrektor Departamentu Opieki Koordynowanej w MZ, Katarzyna Piotrowska-Radziewicz dyr. Departamentu Polityki Zdrowotnej i Farmacji w MZ, dr Piotr Winciunas z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, przedstawiciele Narodowego Funduszu Zdrowia, Agencji Badań Medycznych, Polskiej Gospodarczej Izby Wyrobów Medycznych Polmed oraz Infarmy.
